Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • En français
  • Italiano
  • Español

Jihočeské hipostezky

Informace o hipoturistice (trasy, mapy, zastavení) v Jihočeském kraji naleznete zde.

logo

Rekonstrukce areálu fary (IKS Malenice)

Jsme partnery v projektu "Rekonstrukce areálu fary" v Malenicích a její přestavby na informační a kulturní středisko.


Více informací je k dispozici zde.

 

Projekt je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím ROP Jihozápad a státního rozpočtu ČR.

Kontakt

Občanské sdružení CHANCE IN NATURE - LOCAL ACTION GROUP

sídlo/kontaktní adresa: 

Archiváře Teplého 102, 387 06  Malenice

telefon: 

383 390 134,
724 058 536

e-mail: 

info@krajempodsumavou.cz,        info@chanceinnature.cz

www.chanceinnature.cz
 

 logo chance

Najdete nás na facebooku

logo facebook

Partneři

logo MAS Rozkvět zahrady Jižních Čech

Poznej Pošumaví

logo mas pošumaví

Obsah

J A N     M A T U L K A

(7. 11 1890 Vlachovo Březí - 24. 6. 1972 New York)

Jan Matulka

Jan Matulka se narodil 7. listopadu 1890 ve Vlachově Březí, v malém, ale významném městečku v jižních Čechách. Země tehdy patřila k rakousko-uherské monarchii. V jižních Čechách bylo na počátku 20. století málo průmyslové výroby i nedostatek finančních prostředků. Důsledkem toho byla masivní emigrace obyvatel do Spojených států. Matulka vyrůstal v domě, kolem něhož kvetly stromy a odkud měl výhled na horu Libín. Na statku chovali krávy, které se pásly na okolních kopcích. Jan měl pět mladších sester: Marii, Terezu, Cecílii, Karolínu a Barboru, z nichž velmi přilnul k Cecílii a nejmladší Barboře. Již od svých dvanácti let Matulka věděl, že chce být umělcem. V 15 letech ukončil docházku na zdejší měšťanské škole a odešel studovat do Prahy. Finanční potíže Matulkových rodičů i spory o dědictví narůstaly.

Jan a Marie Matulkovi prodali proto v roce 1907 celý majetek a emigrovali do Spojených států. Sedmnáctiletý Jan je jako nejstarší a jediný syn s pocitem zodpovědnosti samozřejmě následoval. Poměrně brzy po příjezdu do Ameriky se Matulkovi rodiče rozešli a matka zůstala na výchovu a zaopatření svých dětí sama. O Matulkově otci toho víme velmi málo, jen tolik, že zemřel roku 1913 ve věku 48 let a jeho syn byl jediným členem rodiny, který ho navštěvoval během jeho nemoci. Není známo, jakým způsobem se podílel Jan na zaopatřování rodiny, bezesporu to však činil (ilustrace do časopisů). Krátce po příjezdu začal Matulka studovat na National Academy of Desing v New Yorku, kde v letech 1908 až 1917 navštěvoval denní a večerní kurzy.

Jeho učiteli byli vážení akademici F. C. Jones a G. W. Maynard. Matulka byl dobrým studentem a vzhledem k jeho věku, závazkům a serióznosti mu bylo svěřováno i mnoho odpovědnosti, např. organizování přednášek nebo i zastupování nepřítomného učitele. Vedle Národní akademie se stala předmětem Matulkova zájmu i Websterova pobočka Newyorské veřejné knihovny, jejíž součástí bylo i oddělení československé literatury. Byla to první sbírka československých knih, která v Americe vznikla. Tuto sbírku vedla slečna Lída Jiroušková (* 1891 v Říčkách, která v roce 1916 poprvé navštívila USA a již tu zůstala), s níž se mladý Jan brzy spřátelil. Matulka získal během devíti let svých studií na Národní akademii designu častá ocenění a stipendia. To nejvýznamnější bylo v roce 1917, když získal jako první stipendista v historii tzv. Pulitzerovu cenu, později velice prestižní ocenění udělované Kolumbijskou univerzitou. Na konci studia mu tato cena umožnila pokračovat v umělecké dráze a zabezpečila ho i po stránce finanční.

ZPĚT

 

text:Mgr. Jan Horák