Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • En français
  • Italiano
  • Español

Jihočeské hipostezky

Informace o hipoturistice (trasy, mapy, zastavení) v Jihočeském kraji naleznete zde.

logo

Rekonstrukce areálu fary (IKS Malenice)

Jsme partnery v projektu "Rekonstrukce areálu fary" v Malenicích a její přestavby na informační a kulturní středisko.


Více informací je k dispozici zde.

 

Projekt je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím ROP Jihozápad a státního rozpočtu ČR.

Kontakt

Občanské sdružení CHANCE IN NATURE - LOCAL ACTION GROUP

sídlo/kontaktní adresa: 

Archiváře Teplého 102, 387 06  Malenice

telefon: 

383 390 134,
724 058 536

e-mail: 

info@krajempodsumavou.cz,        info@chanceinnature.cz

www.chanceinnature.cz
 

 logo chance

Najdete nás na facebooku

logo facebook

Partneři

logo MAS Rozkvět zahrady Jižních Čech

Poznej Pošumaví

logo mas pošumaví

Obsah

Z D E N Ě K    T R O Š K A 

(narozen 18. 5. 1953 Strakonice)

Zdeněk Troška

Veselý režisér lidových komedií Zdeněk Troška se narodil r. 1953 v Hošticích u Volyně. Už od dětství rád poslouchal pohádkové příběhy a spolu s mladším bratrem Pavlem (1956) inscenovali vesnické amatérské divadlo. Střední školu slavný režisér vystudoval ve Francii (maturoval v Dijonu), režii na pražské FAMU absolvoval v r.1978 - uvedl se prvotinami - VÁŠEŇ a ODEJÍT ZA SVÍTÁNÍ. O rok později už jako samostatný režisér natáčí povídkový film JAK RODÍ CHLAP, nicméně až v r. 1983 boduje snímkem ze školního prostředí BOTA JMÉNEM MELICHAR.

A pak už natáčí jeden trhák za druhým, na mnohých se podílí i jako scénárista - Hoštice u Volyněnejpopulárnější se bezesporu stala jeho trilogie SLUNCE, SENO..., kde obsadil do menších, ale i větších rolí spoustu hoštických obyvatel (včetně své rodiny). K natáčení těchto divácky velmi úspěšných a často reprízovaných komedií se váže mnoho humorných historek a po 20ti letech od uvedení 1. dílu byl natočen i medailon SLUNCE, SENO, HELENA, kterým Z. Troška vzdal hold všem učinkujícím. Bohužel to bylo jedno z posledních vystoupení p. Heleny Růžičkové, jeho velké přítelkyně, která zanedlouho podlehla zhoubné rakovině.Hoštice u Volyně

Dnes je z Hoštic jakýsi přírodní skanzen, pořádají se tam zájezdy a režisér Troška s lidmi beseduje i pořádá neoficiální autogramiády. Z jeho režijní činnosti se vymyká historický film POKLAD HRABĚTE CHAMARÉ (1984). Hoštický rodák se hodně věnoval i pohádkové tvorbě - O PRINCEZNĚ JASNĚNCE A LÉTAJÍCÍM ŠEVCI (1987), PRINCEZNA ZE MLEJNA 1 a 2 (1994 a 2000), Z PEKLA ŠTĚSTÍ (1999 a 2001), NEJKRÁSNĚJŠÍ HÁDANKA (2008).

V letech 2003, 2004 a 2005 natočil další humornou trilogii KAMEŇÁK, ale ta už zdaleka nedosáhla původních "kvalit lidového humoru": Dá se říct, že pro spoustu diváků to byl propadák a jeho režisér je zklamal.

Hoštice u VolyněV současné době (r. 2009) Z. Troška (mimochodem velký obdivovatel Chucka Norrise) natáčí rodinnou komedii DOKTOR OD JEZERA HROCHŮ, která se natáčí v Čechách a částečně i v Africe. Jinak se velmi rád vrací do milovaných Hoštic, kde žijí jeho rodiče i bratr.

ZPĚT

ZDROJ:

www.fdb.cz

Fotografie: Daniel Havlík